Pazar , Mayıs 16 2021

6 soruda sosyal medya bağımlı mısınız, öğrenin!

Sosyal medyada çok zaman harcayabilirsiniz. Kaç kişinin son Facebook paylaşımınızı beğendiğini görmek için birkaç dakikada bir telefonunuzu kontrol edebilirsiniz. Peki, böyle bir durumda siz sosyal medya bağımlılığı taşıyor musunuz? Ve bağımlı iseniz bunda büyütecek bir durum var mı?

Teknolojinin yan etkilerinin başında bağımlılıklar geliyor. Baylor Üniversitesinden Dr. James Roberts ve Prof. Dr. Ben H. Williams, “Teknolojiye ve sosyal medyaya olan bağlılığımız, diğer insanlarla girdiğimiz etkileşimi değiştirdi ve bu durum pek de iyi bir şey değil” diye düşünüyor. Ve teknolojiyle ilişkimiz hakkında şu kritik tespitte bulunuyor:

“Evet, teknolojiyle gelen avantajlar var. Ancak akıllı telefonlara saplantımız ve sosyal medya kanalları aracılığıyla yaşadığımız hayatlar, gerçek hayattaki ilişkilerimizde bazı problemler yaratabilir.”

Sosyal medya bağımlılığı hakkında çalışmalar

Roberts, uluslararası akıllı telefon bağımlılığı araştırması ve teknolojinin (akıllı telefonların) özellikle ilişkileri ve stres düzeylerini nasıl etkilediğine yönelik araştırmalarıyla tanınıyor. Roberts, Too Much of a Good Thing: Are you Addicted to your Smartphone?”  kitabında bağımlılığa yönelik çözümlemelerde bulunuyor.

Roberts, madde ve davranış bağımlılıklarının 6 temel unsuru olduğunu açıklıyor: Göze çarpma, heyecan, tolerans, geri çekme semptomları, çatışma ve nüksetme.

Roberts kullanıcılara, bu bileşenlerin her birini ölçmek ve sosyal medya bağlarının bağımlılık olup olmadığını anlamalarına yardımcı olmak için 6 soru belirlemiş durumda:

 1. Göze çarpma: Sosyal medya kullanımınız, gündelik yaşamınıza derinden entegre olmuş halde mi?
  • Bütün gün boyunca Twitter, Facebook, Snapchat, Instagram veya Pinterest gibi sosyal medyaları kullanıyorum.
 2. Heyecan: Gün içindeki heyecan ve telaşınızın sosyal medya kullanımınızla ilgisi var mı?
  • Sıkıldıysam ya da yalnızken sosyal medya kullanıyorum.
 3. Tolerans: Sosyal medyadan keyif almak için daha fazla zaman geçirmeye mi ihtiyacınız var?
  • Kendimi, sosyal medyayı gittikçe daha fazla kullanıyor olarak buluyorum.
 4. Geri çekilme semptomları: Sosyal medyada olmadığınız zaman gergin misiniz?
  • Sosyal medya kullanmadığım zaman önemli bir şeyi kaçırmaktan korkuyorum.
 5. Çatışma: Sosyal medya kullanımınız başınıza sorun açıyor mu?
  • Sosyal medya kullanımım arkadaşlarımla çatışmaya neden oldu, sınıfımda veya iş yerinde başıma sorun açtı..
 6. Nüksetme: Sosyal medyayı terk etmeyi denediniz mi? Bu konuda başarısız oldunuz mu?
  • Sosyal medyada harcadığım zamanı kesmeye çalıştım ancak çok uzun sürmedi.

Roberts’e göre, “Bu soruların üçüne veya daha fazlasına “Evet” cevabı verdiyseniz, sosyal medya alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir. Ama çok fazla endişelenmeyin, hâlâ umut var.”

Gerçekten önemli olanı gözden kaçırıyoruz

Roberts’a göre sosyal medyada asıl amaç, “etkili dijital noktayı” bulmak… Fakat gerçekten önemli olan şeylere çok az zaman ayırıyoruz.

“Anlamlı ve mutlu bir yaşamın temel taşı, toplum ve kişisel ilişkilerimizdir. Yaşamın dengesini kaybettiğimizde ilk sorun acı çekecek olan da bunlardır”.

J. Roberts ve Ben H. Williams

Çeviri: Mert Küçükvardar

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/ “Are you addicted to social media? Six questions”/ Oct 27, 2016.

Hakkında Mert KÜÇÜKVARDAR

Mert KÜÇÜKVARDAR
Yazar; aynı zamanda Bilişim Devrimi: Teknolojinin Felsefi ve Sosyolojik Analizi isimli kitabın da yazarlarından biridir. Ayrıca yazarın, Veri Gazeteciliği, Teror-İdeoloji ve Yeni Medya, Teknoloji, Teknoloji Bağımlılığı gibi konularda yazılmış bilimsel makaleleri bulunmaktadır. http://www.mertkucukvardar.com/

Bunlarda İlginizi Çekebilir

blank

Bilim İnsanları Teknoloji Bağımlılığına Çare Arıyor

İstanbul’da bir araya gelen bilim insanları, teknoloji bağımlılığının semptomlarını tanımlamaya çalışıyorlar. Eğer bunu başarabilirlerse bir …

Video oyunları insanın beyin yapısını değiştiriyor

Video oyunları gittikçe yaygınlaşıyor. Oyuncuların yaş ortalaması 35’e kadar yükselmiş durumda. Oyuncular üzerinde bıraktığı pozitif …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir