Home / Popüler Bilim / Pompei’den Kalan 14 Ürkütücü Ceset

Pompei’den Kalan 14 Ürkütücü Ceset

blank

Pompei şehri ve sakinleri, tam olarak MS 79’un bir yaz gününde oldukları gibi kaldılar ve 1000 yıldan fazla bir süredir kül katmanları altında zamanla dondular. Bu ürkütücü fotograflar ise neredeyse bin 800 yıl sonra yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan cesetere ait.

Pompeii kazıları 18. yüzyılda Bourbon Kralı için saray inşa eden inşaatçıların kazı yaparken kayıp şehri keşfetmeleriyle tesadüfen başladı. Pompei’nin uzun zaman sonra keşfedilmiş trajik ve ibretlik hikayesi oldukça kısadır:

Romalılar her yıl 23 Ağustos’ta ateş tanrılarını kutsarlardı. Pompei halkı MS 79 yılında, Ateş ve Yanardağ Tanrısı Vulcan’ın bayram gününü, her zaman yaptıkları gibi şenlik ateşleri ve festivallerle, dağlardaki demirhanesinde çalışan Smith tanrısının lehine kazanmayı umut ederek kutluyorlardı. Bugünkü volkan kelimesi, bu Roma tanrısının adından üretilmiştir. Ve ne yazık ki o gün, Tanrı Vulcan’a ibade eden insanlar Avrupa’nın en ölümcül kurbanlarından biri olmak üzere olduklarını bilmiyorlardı.

Vezüv Yanardağı Patlıyor

Vezüv’ün patlaması 24 Ağustos’ta başladı ve ertesi güne kadar devam etti. Kaçmak yerine, oldukları yerde kalmaya karar veren Pompeii ve yakındaki Herculaneum sakinleri, kül ve zehirli gazların patlayarak şehir duvarları üzerine doğru saatte 170 km hızla ilerleyerek geçtiği yerde yaşayan her şeyi öldürdüğünde, trajik sonları ile tanışmış oldular.

Vezüv’den çıkan küller, yüksek binalar haricinde her şeyi yok eden enkaz tabakalarıyla tamamen kaplanana kadar, şehirlerin üzerine yağmaya devam etti. Tuhaf olan ise patlamanın Pompeii ve Herculaneum’u yok etmesine rağmen, aynı zamanda yüksek binaları mükemmel şekilde muhafaza etmesiydi.

Bu şehirler ve sakinleri, tam olarak MS 79’un bir yaz gününde oldukları gibi kaldılar ve 1000 yıldan fazla bir süredir kül katmanları altında zamanla dondular.

Kayıp şehirler, yüzyıllardır rahatsız edilmeden uzanarak mükemmele yakın durumda kalan sağlam eserler hazinesi kazandırarak, arkeologların hayallerinin gerçekleştiğini kanıtladı. Şehrin yapısı ve duvar yazılarının halen korunmasıyla kalmadı, aynı zamanda Pompeii ve Herculaneum’da yapılan kazılar gerçekten eşsiz arkeolojik bir servet sundu: Modern Romalılar.

Vezüv, Pompeii’nin cesetleri yüzyıllar boyunca kireçlenmiş, vücutları etrafında bir tür koruyucu kabuk oluşturan ince kül tabakasıyla kaplandı. Bu cesetlerin deri ve dokuları zamanla çürüdüğünden kurbanların en son anlarındaki tam şeklin etrafındaki kül tabakasında boşluklar bıraktılar:

blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank

Yazan: Hatice ÇETİN

 

About Hatice ÇETİN

Hatice ÇETİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir