Home / Bilişim ve Teknoloji / Facebook’un Ötesi: Alternatif Sosyal Medya Projesi

Facebook’un Ötesi: Alternatif Sosyal Medya Projesi

İnternet araştırmacıları, sosyal medyanın geleceği adına kritik bir hamle olan alternatif sosyal medya adını verdikleri bir proje üzerinde çalışıyorlar.

Bu amaçla çalışma yapanların başında, Utah Üniversitesinden iletişim Doçenti Robert W. Gehl geliyor ve “alternatif sosyal medya” adlandırması ona ait. Ulaştığı bazı sonuçları, “Alternatif Sosyal Medya Projesi”nde (S-MAP) katalogluyor. Alternatif sosyal medya site ara yüzleri, gizlilik politikaları ve hizmet şartlarının büyüyen bir koleksiyonu olan S-MAP, alternatif site üreticileriyle yapılan röportajların yanı sıra konu hakkındaki yorumları da barındırıyor.

Sosyal ağlar, bilinenden çok daha fazla

“Tersine Sosyal Medya Mühendisliği” adlı kitabında, alternatif sosyal medya hakkında yazmış olmasına rağmen, alternatif sitelerin sayıca çokluğuna ve çeşitliliğine şaşıran Gehl, her geçen gün alternatif bir sosyal medya sitesi bulduğunu, bunlardan bazılarının ise çok iyi bilindiğini belirtiyor. Önceki yıl Facebook savaşçısı olarak satın alınan “Ello ve bundan bir kaç yıl önce, Facebook katili olarak yanlış tanıtılan Diaspora ve nispeten daha az bilinen ama çok hareketli olan GNU Social’i alternatif sosyal medyalara örnek olarak veriyor.

Federe bir mikroblog hizmeti olan GNU Social‘in çalışmalarının Twitter’a oldukça benzediğini söyleyen Gehl, farklı olarak herkesin bu programı kendi sunucularına yükleyebildiğini, kodu inceleyebildiği ve istediği gibi değiştirebildiğinin altını çiziyor. Bu özellikleriyle Twitter’dan çok daha fazla olanak sunan bu program gibi, eşler arası bir mikroblog sitesi olan Twister‘da bir Twitter alternatifi olduğu bilgisini veriyor. Gehl’e göre bu programla, postalarınız herhangi bir sunucuya gitmez, sadece dağıtılmış, şifreli bir cihaz ağı aracılığıyla paylaşılır. Bu ise teknik açıdan oldukça başarılıdır.

Derin İnternet, Alternatif Sosyal Medya Barındırıyor

Geçen sene Gehl’in, popüler anlayışa meydan okuyan bir fenomen olan Dark Web (Derin İnternet) sosyal ağ hakkında da araştırması yayınlanmıştı. Buradaki veriler, Dark Web’de sosyal paylaşım ağı için büyüleyici bir çıkış olduğunu gösteriyor. Gehl konu hakkında şunları söylüyor:

“İnsanlar, Dark Web terimini duyduğunda muhtemelen uyuşturucu piyasalarını veya kiralık katiller akıllarına geliyor. Düşünmedikleri şey ise sosyal medya. Ancak Tor‘da ve İnternet Gizlilik Projesinde yer alan çok sayıda aktif sosyal medya sitesi var ve bu sitelerdeki insanlar sosyalleşmekte, siyaset tartışmakta ve içerik paylaşmaktadır.”

Gehl, S-MAP’ın araştırmacılar ve öğretmenler için yararlı olmasını umuyor:

“Dünyadaki birçok profesör, bu projeyi öğretimde kullanacaklarını söylüyor. Ayrıca, sosyal medya bilgelerinin bu siteleri faydalı bulacaklarını düşünüyorum çünkü ana akımlara alternatifler bulmak “sosyal medyanın” ne demek olduğunu hayal etme kabiliyetimizi genişletiyor. ”

Abdulkadir Büyükbingöl

Kaynak: Science Daily Sitesi/May 14, 2015.

About Abdulkadir BÜYÜKBİNGÖL

Avatar

2 comments

  1. Avatar
    Halil ibrahim İşbilici

    Etkileyici bir makale. Teşekürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir