Home / Bilişim ve Teknoloji / Sosyal medya, yatak odası mahremiyetini ihlal ediyor

Sosyal medya, yatak odası mahremiyetini ihlal ediyor

Her 5 gençten 1’i her gece uyanarak ya sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor ya da hesaplarını güncelliyor. Bu gece etkinliğine katılanlar, okulda diğerlerine göre üç kat daha fazla yorgun hissediyorlar ve daha fazla mutsuz oluyorlar.

Gençlik Araştırmaları Dergisi’nde yayımlanan bir araştırma, 5 gençten 1’inin düzenli olarak geceleri uyanarak sosyal medyada mesaj gönderdiğini ya da mesajlarını kontrol ettiğini gösteriyor. Çalışma kapsamına alınan 12-15 yaşları arasındaki 900’den fazla öğrenciye, geceleri yatağa girip sabah uyanana kadar sosyal medyayı kullanmak için ne sıklıkta ve kaç kere uyandıkları soruldu. Ayrıca okul, arkadaşlık ve dış görünüş dâhil olmak üzere hayatlarının çeşitli yönleri ile ilgili mutluluk oranları da araştırıldı.

Gece uyanıyorlar

Ortaya çıkan sonuca göre her 5 gençten 1’i neredeyse her gece, sosyal medya hesaplarını kontrol etmek için uyanıyor. Kızlar, erkeklerden gece sosyal medyayı daha çok kullanıyor.

Öte yandan sosyal medya hesaplarını kontrol etmek için gece uyananlar ve her gün aynı saatte uyanamayanların, geceleri sosyal medya kullanmayan ve düzenli uyuyup her gün aynı saatte uyanan akranları ile karşılaştırıldığında, okulda neredeyse 3 kat daha fazla yorgun olduklarını söylüyorlar. Üstelik okulda her zaman yorgun olduğunu söyleyen öğrencilerin huzur ve mutluluk seviyeleri, diğerlerinin çok altında seyrediyor.

Yatak odası mahremiyetini ihlal ediliyor

Galler Sosyal ve Ekonomik Araştırma, Veri ve Yöntemler Enstitüsü (WISERD) Eş Müdürü ve araştırmanın yazarı Profesör Sally Power, konu hakkında şunları söyledi:

“Araştırmamız gösteriyor ki küçük de olsa önemli miktardaki bir çocuk grubu, okulda sık sık yorgun hissediyor ve bunlar aynı zamanda okuldaki en düşük seviyede huzur seviyesini temsil ediyorlar. Ankete katılan her 5 gençten 1’i,  yeni mesajları kontrol etmek için her gece uyanırken 3’te 1’inden fazlası hafta en az 1 gece uyanıp telefonunu kontrol ediyor. Bu durum gösteriyor ki sosyal medya, yatak odasının ‘kutsal alanını’ da istila ediyor.”

Endişeleri destekliyor

Çalışma bulguları, gençlerin gece boyunca sosyal medya kullanımıyla ilgili artan endişeleri destekliyor. Bununla birlikte okuldaki yorgunluk için olası açıklamalara ilişkin karmaşıklık yüzünden, bugünün gençleri arasındaki uyku sorunlarının toplumsal nedenleri ve sonuçları hakkında kesin bir sonuca varmadan önce başka çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Çeviri: Abdulkadir Büyükbingöl

Kaynak: Sciencedaily.com\16 Ocak 2017

About Abdulkadir BÜYÜKBİNGÖL

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir