Pazartesi , Nisan 12 2021
blank

Bilim insanları 3D Yazıcıyı Gerçek İnsan Korneaları Geliştirmek İçin Kullanıyor

3D baskı teknolojisinin geniş kapsamlı sonuçları, özellikle tıbbi uygulamalar söz konusu olduğunda, henüz tam olarak anlaşılamamıştır. 3D baskı sadece araçlar ve ev ürünleri için değil, aynı zamanda gıda, ilaç ve protezlerin hazırlanmasında da kullanılabilir.

Birleşik Krallık’taki Newcastle Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, geçen yıl laboratuvarlarının dünyanın ilk gerçek insan kornealarını oluşturmak için nasıl bir 3D yazıcı kullandıklarını açıkladıkları bir çalışma yayınladılar.

Tıp endüstrisinde kornea nakline büyük bir talep olsa da ameliyat isteyenler için çok uzun bir bekleme listesi var.

Yapay korneaları oluşturmak için ekip, ağlıklı bir donörden kornea kök hücreleri alarak, örneği aljinat ve kollajen ile karıştırdı. Sonuç olarak, 3D biyo-yazıcı kullanılarak kornea şekline getirilebilen bir “biyo-mürekkep” elde ettiler.

blankÇalışmanın baş araştırmacısı, Newcastle Üniversitesi Doku Mühendisliği Profesörü Che Connon, “Dünya çapında birçok ekip bu süreci uygulanabilir kılmak için ideal biyo-mürekkebi oluşturmaya çalışıyor. Aljinat ve kollajenin bir kombinasyonu olan özel jellerimiz, kök hücreleri canlı tutarken, şeklini koruyacak kadar sert, ancak bir 3D yazıcıdan çıkabilecek kadar yumuşak bir malzeme ortaya çıkarıyor” açıklamalarında bulundu.

Connon, ekip tarafından yapılan 3D baskılı korneaların daha fazla teste tabi tutulması gerektiğini de sözlerine ekledi ve bu teknolojinin nakil listelerinde bekleyen insanlar tarafından kullanılabilir hale gelmesinin birkaç yıl sürebileceği konusunda uyardı.

Yine de çalışmalar, korneaları hasta gözünden alınan koordinatları kullanarak yazdırmanın ve bu yaklaşımın dünya çapındaki sıkıntılarla mücadele etme potansiyeli olduğunun teknik olarak mümkün olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, teknoloji hala gelişimini tamamlamadığı için insanların bağışçı olmaktan vazgeçmemesi gerektiğini de vurguluyor.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: governmentslaves.news

Hakkında Elif Akçay

Elif Akçay
Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

blank

2021’de Öne Çıkan Dijital Trendler

2020, Koronavirüs’ün de etkisiyle tüm sektörler açısından büyük bir dijital dönüşüm yılı olmuştu. Commencis; McKinsey, …

blank

Biyo-Duygusal-Dijitalizm Ağı ve Ruh Hastalıkları Tedavisindeki Rolü

Akıl sağlığına adanmış çevrim içi forumlardan büyük çözümler bekleyen takipçiler, zamanla büyük hayal kırıklıkları yaşamaktadırlar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir