Pazartesi , Nisan 12 2021
blank

Dünya’dan Büyük Yaşanabilir İlk Gezegen Keşfedildi

NASA’nın Güneş sistemi dışındaki gezegenleri araştırmak için tasarladığı TESS, yaşanabilir ilk dış gezegeni keşfetti. Yeni gezegenin Dünyadan yaklaşık 31 ışık yılı uzaklıkta olduğu belirtiliyor.

Astrofizik Dergisindeki yeni modelleme araştırmalarına göre, yaklaşık 31 ışık yılı uzaklıkta bulunan ve GJ357d adı verilen yeni “Süper Dünya”, bizim dünyamıza çok benziyor. Cornell Carl Sagan Enstitüsünün direktörü ve TESS bilim ekibinin üyesi olan Profesör Kaltenegger keşfi, heyecan verici olarak nitelendirdi.

Dünya’dan yaklaşık 6 kat daha büyük olan gezegenin, yaşanabilir “Goldilocks” yörüngesi üzerinde hareket ettiği tahmin ediliyor. Gezegen yüzeyinde sıvı su tutabilme ihtimaline olduğu söyleniyor. Yakında yaşam belirtilerinin olup olmadığının tespit edilmesi umuluyor.

Mert KÜÇÜKVARDAR

Kaynak: Cornell Üniversitesi (31 Temmuz 2019)

Hakkında Mert KÜÇÜKVARDAR

Mert KÜÇÜKVARDAR
Yazar; aynı zamanda Bilişim Devrimi: Teknolojinin Felsefi ve Sosyolojik Analizi isimli kitabın da yazarlarından biridir. Ayrıca yazarın, Veri Gazeteciliği, Teror-İdeoloji ve Yeni Medya, Teknoloji, Teknoloji Bağımlılığı gibi konularda yazılmış bilimsel makaleleri bulunmaktadır. http://www.mertkucukvardar.com/

Bunlarda İlginizi Çekebilir

blank

Meğer Balinalar Amazon Ormanlarından Bile Daha Fazla Oksijen Üretiyormuş!

Şimdiye kadar balinaların devasa boyutlarından sadece korktuk!  Endüstriyel devletler tarafından avlandıkları zaman sessiz kaldık. Ama şimdi …

blank

Bir Tıkla Dünyayı Ayağınıza Getiren Google Earth Nasıl Çalışır?

Google Earth, kapsamlı ve etkileşimli bir dünya haritası oluşturmak için bileşik görüntüleri kullanan benzersiz bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir