Ana Sayfa / Popüler Bilim / Dünya’dan Büyük Yaşanabilir İlk Gezegen Keşfedildi

Dünya’dan Büyük Yaşanabilir İlk Gezegen Keşfedildi

NASA’nın Güneş sistemi dışındaki gezegenleri araştırmak için tasarladığı TESS, yaşanabilir ilk dış gezegeni keşfetti. Yeni gezegenin Dünyadan yaklaşık 31 ışık yılı uzaklıkta olduğu belirtiliyor.

Astrofizik Dergisindeki yeni modelleme araştırmalarına göre, yaklaşık 31 ışık yılı uzaklıkta bulunan ve GJ357d adı verilen yeni “Süper Dünya”, bizim dünyamıza çok benziyor. Cornell Carl Sagan Enstitüsünün direktörü ve TESS bilim ekibinin üyesi olan Profesör Kaltenegger keşfi, heyecan verici olarak nitelendirdi.

Dünya’dan yaklaşık 6 kat daha büyük olan gezegenin, yaşanabilir “Goldilocks” yörüngesi üzerinde hareket ettiği tahmin ediliyor. Gezegen yüzeyinde sıvı su tutabilme ihtimaline olduğu söyleniyor. Yakında yaşam belirtilerinin olup olmadığının tespit edilmesi umuluyor.

Mert KÜÇÜKVARDAR

Kaynak: Cornell Üniversitesi (31 Temmuz 2019)

Facebook Yorumlar

Hakkında Mert KÜÇÜKVARDAR

Mert KÜÇÜKVARDAR
Yazar; aynı zamanda Bilişim Devrimi: Teknolojinin Felsefi ve Sosyolojik Analizi isimli kitabın da yazarlarından biridir. Ayrıca yazarın, Veri Gazeteciliği, Teror-İdeoloji ve Yeni Medya, Teknoloji, Teknoloji Bağımlılığı gibi konularda yazılmış bilimsel makaleleri bulunmaktadır. http://instagram.com/mertkucukvardar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir