Ana Sayfa / Bilişim ve Teknoloji / Google Çeviri’ye Gerçek Zamanlı Çeviri Özelliği Geliyor

Google Çeviri’ye Gerçek Zamanlı Çeviri Özelliği Geliyor

Bir dilde dinleyin, başka bir dilde okuyun.

Google, Android için Google Çeviri uygulamasına gerçek zamanlı çeviri özelliği eklemeyi planlıyor. Bu özellik, kullanıcıların bir dilde ses kaydetmelerine ve gerçek zamanlı olarak başka bir dilde seslendirmelerine olanak tanıyacak. Hala prototip aşamasında olan uygulamanın test süreci sonlanmak üzere. Google, yapay zekâ destekli bu özelliği şimdilik İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca dillerinde test ediyor.

Çeviri uygulamasının gelecekteki Android versiyonu, internet bağlantısına ihtiyaç duyacak. Şirket bunun nedeni olarak gerçek zamanlı çevirinin, yazılı metni bir dilden diğerine çevirmekten veya tek bir konuşma cümlesi girmekten ve bunları farklı bir dilde metne dönüştürmekten daha karmaşık olmasını gösteriyor. Yalnızca mikrofon tarafından yakalanan seslerde çalışacak uygulamada önceden kaydedilmiş ses dosyalarının sağlıklı bir şekilde çalışmayacağı belirtiliyor.

Google, çeviri özelliğinin ses devam ederken tüm cümleleri sürekli olarak değerlendirdiğini söylüyor. Çeviri esnasında noktalama işaretleri ekleyip cümlenin içeriğine bağlı olarak aksanlar ve bölgesel lehçeler gibi şeyleri düzeltiyor.

Google’ın gerçek zamanlı çeviri özelliği için somut bir zaman çizelgesi yok. Şirket sadece “gelecekte” ifadesini kullandı.

 

Çeviri: Elif Akçay

Kaynak: theverge.com

Facebook Yorumlar

Hakkında Sophos Akademi

Avatar
Sophos Akademi, bir popüler bilim ve teknoloji sitesidir. Yaşama bilgelik katmayı amaçlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir