Pazartesi , Nisan 12 2021
blank

Google Çeviri’ye Gerçek Zamanlı Çeviri Özelliği Geliyor

Bir dilde dinleyin, başka bir dilde okuyun.

Google, Android için Google Çeviri uygulamasına gerçek zamanlı çeviri özelliği eklemeyi planlıyor. Bu özellik, kullanıcıların bir dilde ses kaydetmelerine ve gerçek zamanlı olarak başka bir dilde seslendirmelerine olanak tanıyacak. Hala prototip aşamasında olan uygulamanın test süreci sonlanmak üzere. Google, yapay zekâ destekli bu özelliği şimdilik İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca dillerinde test ediyor.

blankÇeviri uygulamasının gelecekteki Android versiyonu, internet bağlantısına ihtiyaç duyacak. Şirket bunun nedeni olarak gerçek zamanlı çevirinin, yazılı metni bir dilden diğerine çevirmekten veya tek bir konuşma cümlesi girmekten ve bunları farklı bir dilde metne dönüştürmekten daha karmaşık olmasını gösteriyor. Yalnızca mikrofon tarafından yakalanan seslerde çalışacak uygulamada önceden kaydedilmiş ses dosyalarının sağlıklı bir şekilde çalışmayacağı belirtiliyor.

Google, çeviri özelliğinin ses devam ederken tüm cümleleri sürekli olarak değerlendirdiğini söylüyor. Çeviri esnasında noktalama işaretleri ekleyip cümlenin içeriğine bağlı olarak aksanlar ve bölgesel lehçeler gibi şeyleri düzeltiyor.

Google’ın gerçek zamanlı çeviri özelliği için somut bir zaman çizelgesi yok. Şirket sadece “gelecekte” ifadesini kullandı.

 

Çeviri: Elif Akçay

Kaynak: theverge.com

Hakkında Elif Akçay

Elif Akçay
Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

blank

Apple ve Google’dan Koronavirüs İzleme Sistemi

Yeni bir virüsten kaynaklanan bulaşıcı bir hastalık olan COVID-19 ülkelerde yayılmaya devam ederken koronavirüsü önleyici …

blank

Bilim İnsanları Acıyı “Hissedebilen” Gerçekçi Bir Çocuk Robot Geliştirdi

Japonya’daki Osaka Üniversitesi’nden bilim insanları, acıyı ‘hissedebilen’ Affetto adında son derece gerçekçi bir çocuk robot …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir