Pazartesi , Nisan 12 2021
blank

Huawei, İlk İnsansız Akıllı Mağazasını Açtı

Tüm dünyada ürün mağazaları açmaya devam eden Huawei, 1 Ocak’ta Çin’in Vuhan kentinde ilk resmi insansız akıllı mağazasını açtı.

Silindirik bir yapıda tasarlanan bu mağazada, 1 tanesi büyük, 2 tanesi de küçük olmak üzere toplam 3 (360 derece dönebilen) robotik kol bulunuyor. Bu 3 robotik kol, tüketicilerin satın alacakları ürünlerle ilgili gerekli işlemleri gerçekleştiriyor. Bu mağazanın ön tarafı ise kurşun geçirmez şeffaf camdan yapılmış.

blank7 gün 24 saat hizmete açık mağaza da tek bir insan dahi çalışmıyor. Tüketicilerin alışveriş yapabilmesi için mağazada büyük bir ekran bulunuyor. Çinli tüketiciler bu ekranlar üzerinden siparişler verirken mağaza içerisindeki robotik kollarsa istenilen ürünlerin teslimatını hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor.

Huawei’nin insansız mağazasında şu an için Huawei Vision TV gibi ağır ürünler yok; mağaza sadece akıllı telefon, kulaklık ve akıllı saat gibi küçük boyutlu ürünleri içeriyor.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: huaweicentral.com

Hakkında Elif Akçay

Elif Akçay
Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

blank

Teknolojik Zehirlenmeye Karşı Direnmek

Meşhur bir deneysel teoriye göre teknoloji insanları zehirliyor. Teknolojik cihazlarla ilişkilerimiz bu zehri bulaştırıyor. Teknolojik …

blank

Robotlardan Beklentimiz Ne ve Onları Nasıl Beklemeliyiz?

Covid-19, insanların birbirleri arasında mesafelerini korumalarını zorunlu kıldı. Bu durum sonucunda robotlar da depoları ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir