Pazartesi , Nisan 12 2021
blank

Instagram, Beğenileri Gizlemeye Başladı: ABD’de Test Aşamasında

Instagram, Nisan ayından bu yana 6 farklı ülkede test ediyor olduğu “gönderi beğenilerini gizleme” özelliğini, bu hafta içerisinde ABD’deki kullanıcılar için de test etmeye başlayacağını duyurdu.

Instagram CEO’su Adam Mosseri, San Francisco’da düzenlenen Wired25 konferansında yeni özelliğin yayınlanmasındaki temel amacın, platformu çok daha az rekabetçi hale getirmek, kullanıcıların ilgi ve beğeni görme hırsından kaynaklı duydukları kaygı ve stresi azaltmak olduğunu açıkladı.

blankBahsi geçen özelliğin yolda olduğu uzun bir zamandır biliniyordu fakat internet ve özellikle de Instagram’ı aktif olarak kullanan kullanıcıların büyük bir kısmından, pek de olumlu tepkiler almadığı için yayınlanmasından vazgeçileceği düşünülüyordu. Ancak Instagram istikrarlı şekilde testlere devam etti ve o ihtimal pek de olası gözükmüyor.

Yeni özellik geçtiğimiz Nisan ayında Kanada’da test edilmeye başlanmıştı ve iki ay sonrasında İrlanda, İtalya, Japonya, Brezilya, Avustralya ve Yeni Zelanda’da bazı kullanıcılar için kullanıma sunulmuştu. Ayrıca Facebook da Eylül ayında Avustralya’da aynı özelliği kendi platformu için test etmeye başladı.

HypeAuditor isimli sosyal medya analisti, yeni özelliğin test edildiği bölgelerde popüler içerik üreticilerinin gönderilerinin beğeni sayılarının gözle görülür şekilde düşüş yaşadığını saptadı. İstatistiklere göre 5.000 ila 20.000 arasında takipçisi olan içerik üreticilerinin gönderilerinin beğeni sayıları bulundukları ülkeye bağlı olarak %3 ila %15 arasında düşüş gösterdi.

blankTest sırasında beğeni sayılarındaki en büyük düşüş, 100.000 ila 1 milyon arasında takipçisi olan içerik üreticilerinin gönderi beğenilerinin %28,33’ünü kaybettiği Brezilya’da meydana geldi.

Japonya’da ise tam tersi bir durum meydana geldi ve 1.000 ila 5.000 arasında ve 100.000 ila 1 milyon arasında takipçisi olan kullanıcıların gönderilerinin beğeni sayılarının %6 oranında arttığı görüldü.

blank

Bu hafta içerisinde ABD’nin bazı eyaletlerinde test edilmeye başlanacak olan özelliğin küresel çapta yayınlanıp yayınlanmayacağı ve yayınlanırsa ne zaman yayınlanacağı hakkında ise henüz bir bilgi yok.

 

Kaynak: techcrunch.com

Hakkında Sophos Akademi

Sophos Akademi
Sophos Akademi, bir popüler bilim ve teknoloji sitesidir. Yaşama bilgelik katmayı amaçlar. Konuk yazarların makaleleri veya sitenin haberleri bu avatar ile yayınlanmaktadır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

blank

Sosyal Medya Platformlarındaki Bağış Toplama Kampanyalarına Eleştirisel Bir Bakış: Facebook Örneği

Sosyal medya platformları üzerinden özellikle de Facebook vasıtasıyla birçok farklı kurum ve kuruluşun, suç örgütlerinin, …

blank

Politik Bir Aktör Olarak Sosyal Medya

Işıklı: “Sosyal medya politik bir aktöre dönüşüyor.” İletişim Notları’nda Müjdat Göçke’nin konuğu olan Doç. Dr. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir