Ana Sayfa / Bilişim ve Teknoloji / Koronavirüs Görüntüleri Yayımlandı

Koronavirüs Görüntüleri Yayımlandı

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’ndeki Rocky Mountain Laboratuarları, Çin’in Wuhan şehrinde başlayan salgında 60.000’den fazla kişiye bulaşan ve 1.370’ini öldüren yeni koronavirüs olan SARS-CoV-2’nin ilk görüntülerinden bazılarını ortaya çıkardı.

Virüsler, bir protein tabakasının içine sarılmış DNA veya RNA’dan oluşan ufacık-küçük bulaşıcı lekelerdir. Tipik bir ışık mikroskobu tarafından görülemeyecek kadar küçüktürler.

RML’deki araştırmacılar, COVID-19 (SARS-CoV-2’nin neden olduğu hastalığın yeni adı) ile enfekte olmuş bir ABD’li hastadan alınan virüs ve hücrelerin örneklerini görüntülediler. Araştırmacılar bunun için iki farklı yüksek çözünürlüklü mikroskop – tarama elektron mikroskobu ve transmisyon elektron mikroskobu kullandılar. Her ikisi de görüntü örnekleri üzerinde ışık demeti yerine odaklanmış bir elektron demeti kullanır. (Renk resimlere daha sonra eklenir.)

SARS-COV-2 virüsü, 2012’de ortaya çıkan Ortadoğu solunum sendromu koronavirüsü (MERS-CoV) ve 2002’de ortaya çıkan şiddetli akut solunum sendromu koronavirüsüne (SARS-CoV) benziyor.

Bunun nedeni, bu virüslerin üçünün de taç benzeri görünüme sahip aynı “koronavirüs” ailesinde olmasıdır. Latince “korona” kelimesi “taç” anlamına gelir.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: livescience.com

 

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir