Pazartesi , Nisan 12 2021
blank

Koronavirüs Görüntüleri Yayımlandı

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’ndeki Rocky Mountain Laboratuarları, Çin’in Wuhan şehrinde başlayan salgında 60.000’den fazla kişiye bulaşan ve 1.370’ini öldüren yeni koronavirüs olan SARS-CoV-2’nin ilk görüntülerinden bazılarını ortaya çıkardı.

blankVirüsler, bir protein tabakasının içine sarılmış DNA veya RNA’dan oluşan ufacık-küçük bulaşıcı lekelerdir. Tipik bir ışık mikroskobu tarafından görülemeyecek kadar küçüktürler.

RML’deki araştırmacılar, COVID-19 (SARS-CoV-2’nin neden olduğu hastalığın yeni adı) ile enfekte olmuş bir ABD’li hastadan alınan virüs ve hücrelerin örneklerini görüntülediler. Araştırmacılar bunun için iki farklı yüksek çözünürlüklü mikroskop – tarama elektron mikroskobu ve transmisyon elektron mikroskobu kullandılar. Her ikisi de görüntü örnekleri üzerinde ışık demeti yerine odaklanmış bir elektron demeti kullanır. (Renk resimlere daha sonra eklenir.)

blankSARS-COV-2 virüsü, 2012’de ortaya çıkan Ortadoğu solunum sendromu koronavirüsü (MERS-CoV) ve 2002’de ortaya çıkan şiddetli akut solunum sendromu koronavirüsüne (SARS-CoV) benziyor.

Bunun nedeni, bu virüslerin üçünün de taç benzeri görünüme sahip aynı “koronavirüs” ailesinde olmasıdır. Latince “korona” kelimesi “taç” anlamına gelir.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: livescience.com

 

Hakkında Elif Akçay

Elif Akçay
Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

blank

Tiyatronun Dijital Ortama Taşınmasında Pandemi Sürecinin Etkisi

Pandemiyle birlikte yurt içinde ve yurt dışında birçok tiyatro, arşivlerini paylaşıma açtı. Bu deneyim, yakın …

blank

Bill Gates: “Covid-19’dan Tamamen 2021’in Sonbaharında Kurtulabiliriz”

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Amerikan PBS kanalına açıklamalarda bulundu. Gates, “Covid-19 tamamen güvenli gibi bir cümle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir