Cumartesi , Temmuz 31 2021
blank

McLuhan’nın Haklı Olduğu İspat Edildi

Bilim insanları, medya ve iletişim teorisyeni McLuhan’ın “Medium is message//Araç, mesajdır” iddiasının doğru olduğuna dair yeni bir kanıta ulaştıklarını açıkladılar.

MIT Media Lab’ta yönetici olan Cesar Hidalgo, iletişim bilimlerine damgasını vuran filozof Marshall McLuhan’ın haklı olup olmadığını bilmek istedi. Hidalgo ve ekip arkadaşları, McLuhan’ın ünlü sözü “araç mesajdır” önermesini kanıtlamak için veri setlerini hazırladı.

Bu bağlamda yayımladıkları “Araç Mesajı Nasıl Biçimlendirir: Matbaa ve Sanat ve Bilimin Yükselişi” isimli makalede “matbaadan sosyal medyaya, fikirlerin yayılma ve kaydedilme şeklini değiştirerek tarihsel hafızamızın etkilenebileceğini” gösterdiler. Çalışmanın ardından ise Hidalgo, “McLuhan’a tamamen katılıyoruz” açıklamasını yaptı.

Hidalgo ayrıca “Onun söylediği şey mesajların alakasız olduğu değildi ancak bu mesajların iletildiği araç daha anlamlıydı” dedi. Örnek olarak ise Eski ABD Başkanları Nixon ve JFK’nin tartışmasından bahsetti.

“İki başkanın tartışmasını televizyondan izleyen kişiler kazananın ‘iyi görünümlü’ JFK olduğunu düşündü fakat tartışmayı radyodan dinleyen birisi ise konuşmalara odaklanarak Nixon’un kazanacağına inandı. İkisinde de aynı içerik var fakat insanların düşünceleri ya da izlenimleri kullanılan araca bağlı olarak farklılık gösterdi. Biz her iletişim teknolojisinin etkileşim biçimimizi değiştirdiğini gördük” dedi.

Hidalgo ve meslektaşları, sözlü kültürden matbaaya ve televizyona kadar medyanın toplumu nasıl dönüştürdüğünü göstermek için çalışmalarının özetini yansıtan aşağıdaki kısa videoyu derledi. Sözlü çağda, siyasi ve dini liderler kasabanın en konuşulan isimleriydi. Matbaanın gelişmesi sanatçılara ve bilim insanlarına yol açarken, Televizyon da eğlence ve spor kahramanlarının yükselişine sahne oldu. Nedensellik mi yoksa korelasyon mu? Öğrenmek için MIT grubunun çalışmalarını inceleyin.

Video şurada

Çeviri: Sedat Erol

Kaynak: http://nautil.us/  Kevin Berger, 21 Feb. 2019.

Hakkında Sophos Akademi

blank
Sophos Akademi, bir popüler bilim ve teknoloji sitesidir. Yaşama bilgelik katmayı amaçlar. Konuk yazarların makaleleri veya sitenin haberleri bu avatar ile yayınlanmaktadır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

blank

Derrida: Meşgul Entelektüel, Zor Yazar

Fransız filozof Jacques Derrida kuşkusuz bu konuşmayı, yazdığı metinlerinin yapmasını isterdi. Derrida’nın metni, toplumları ve ideolojileri …

blank

Y Kuşağı Neden Mutsuz ve Ne Yapılabilir?

Son günlerde Almanya’da ilginç bir tartışma söz konusu. Tartışmanın odağında Y kuşağı var: Y kuşağının …

One comment

  1. blank
    Halil İbrahim İşbilici

    faydalı bir çalışma olmuş. Çok istifade ettik. Tşk. Sophos Akademi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir