Pazartesi , Nisan 12 2021
blank

Milyonlarca Hayranı Olan İnternetin Ünlü Kedisi Lil Bub Öldü

Milyonlarca insana neşe getiren internetin ünlü kedisi Lil Bub öldü. Sahibi Mike Bridavsky, sosyal medyada paylaştığı bir yazıyla kedinin ölümünü duyurdu. Sekiz yaşında olan ve Instagram’da 2,4 milyon, Facebook’ta ise 3 milyon hayranı olan kedinin hikâyesi oldukça ilginç.


Lil bub

Bir çeşit cücelik hastalığıyla dünyaya gelen Lil Bub’un genetik gelişimi diğer kedilerden oldukça farklıydı. Bu genetik durum onun; hiç büyümeyen bir yavru kedi gibi görünmesine neden oldu. Aynı zamanda Bub, dili dışarıda takılmış gibi görünen dişsiz bir çeneye sahipti. Bu özellikleri nedeniyle Bub oldukça ilgi çekti ve gen mutasyonlarını daha iyi anlamak için çalışan genetik bir araştırma kampanyasına konu oldu. ASPCA gibi araştırma kuruluşlarıyla ortaklık kurulmasının önünü açtı ve kendi gibi olan hayvanlar için 700.000$ ‘den fazla para toplamasına yardım etti.

Belki de bugüne kadar yaşayan en ünlü internet kedilerinden biri olan Lil Bub, 2010 yılının başlarında Grumpy Cat ve Keyboard Cat gibi kedi arkadaşlarla birlikte ilk viral evcil hayvanlardan biriydi.

 

Lil Bub, doğduğu andan itibaren internete neşe getirdi, ilk defa iki aylık fotoğrafı Tumblr’da yayınladı. Kısa bir süre sonra Reddit’in ön sayfasında yer almaya başladı ve o kadar popüler oldu ki sahibi Mike Bridavsky üzerlerinde kedinin yüzü olan peluş, tişört ve takvim gibi malları üretip satmaya başladı. Bridavsky, gelirlerin büyük bölümünü hayvan kurtarma gruplarına ve evlat edinme merkezlerine bağışladığını açıkladı. Bridavsky, Lil Bub’a yazdığı veda mesajında şunları söyledi: “Beni sonsuza dek onurlandırdın ve beni kendine bir koruyucu olarak seçtin. Bub’u sevenler lütfen hepiniz sıklıkla hayallerinizi ziyaret edin. İyi işti Bub.”

 

Çeviri: Mert KÜÇÜKVARDAR

Kaynak: theverge.com

Hakkında Mert KÜÇÜKVARDAR

Mert KÜÇÜKVARDAR
Yazar; aynı zamanda Bilişim Devrimi: Teknolojinin Felsefi ve Sosyolojik Analizi isimli kitabın da yazarlarından biridir. Ayrıca yazarın, Veri Gazeteciliği, Teror-İdeoloji ve Yeni Medya, Teknoloji, Teknoloji Bağımlılığı gibi konularda yazılmış bilimsel makaleleri bulunmaktadır. http://www.mertkucukvardar.com/

Bunlarda İlginizi Çekebilir

blank

Sosyal Medya Platformlarındaki Bağış Toplama Kampanyalarına Eleştirisel Bir Bakış: Facebook Örneği

Sosyal medya platformları üzerinden özellikle de Facebook vasıtasıyla birçok farklı kurum ve kuruluşun, suç örgütlerinin, …

blank

Politik Bir Aktör Olarak Sosyal Medya

Işıklı: “Sosyal medya politik bir aktöre dönüşüyor.” İletişim Notları’nda Müjdat Göçke’nin konuğu olan Doç. Dr. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir