Ana Sayfa / Uygulamalı Felsefe / Tarihteki En Büyük 10 Filozof – 4: Descartes

Tarihteki En Büyük 10 Filozof – 4: Descartes

Descartes, 1596-1650 yılları arasında yaşadı. Bugün “modern felsefenin babası” olarak anılmaktadır.

Çeviren: Şevki Işıklı

Şimdi ölümsüz Kartezyen koordinat dizgesine dayanan analitik geometriyi icat etti. Buradaki ölümsüzlük, bütün okullarda öğretilmesi ve matematiğin neredeyse bütün dallarında hala geçerli olması anlamındadır. Analitik geometri, cebir ve Kartezyen koordinat dizgesini kullanan bir geometri dalıdır. Kırınım ve yansıma yasalarını keşfetti. Ayrıca icat ettiği üs işareti, bugün hala üstel kuvvetleri göstermek için kullanılmaktadır.

Basitçe, beden üzerindeki zihin gücü olarak tanımlanan düalizmi savundu: Doğruluk, insan psikolojisinin zayıflıklarını görmezden gelerek elde edilir ve insan zihninin sonsuz gücüne dayanır. Descartes’ın en meşhur sözü, şimdi egzistansiyalizmin pratik mottosudur: “Cogito ergo sum: Düşünüyorum öyleyse varım.” Bu, bedenin var olduğunu kanıtlamak anlamına gelmez. Aksine zihnin varlığını kanıtlamak anlamına gelir. Algıyı, güvenilmez olduğu için reddetti. Herhangi bir şeyi araştırmak, ispatlamak veya çürütmek için tek güvenilir yöntemin tümdengelim olduğunu düşündü.

Ayrıca Hristiyan Tanrı’nın varlığına dair ontolojik kanıta bağlı kaldı. Tanrı müşfik olduğu ve kendisine çalışan bir zihin ve duyu organları sistemi verdiği için Descartes, kendisini kandırmayı arzu etmeyeceği için duyusal gerçekliğe dair bazı inançlara sahip olabilir. Ne var ki Descartes, bu varsayımın sonunda, algı ve çıkarıma dayanarak dünya hakkında bilgi elde etme imkanına ulaşır. Bu yüzden bilgi kuramı açısından titiz bir temelcilik anlayışına katkıda bulunduğu söylenebilir. Akıl bilgiye ulaşmanın tek güvenilir yöntemidir.

Not: Tarihteki En Büyük 10 Filozof serisinin bir sonraki paylaşımı, “3: Tarsuslu Pavlus ile devam edecek.

Kaynak: listverse.com/february 19, 2011

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir