Ana Sayfa / Uygulamalı Felsefe / Tarihteki En Büyük 10 Filozof – 8: Citium’lu Zenon

Tarihteki En Büyük 10 Filozof – 8: Citium’lu Zenon

Bu listedeki diğer filozoflar kadar size tanıdık gelmeyebilir fakat Zenon, Stoa okulunun kurucusudur. Stoacılık, MÖ 3. yüzyılda Atina Pazarı’nın kuzey tarafındaki Cenaze Meydanı Poikile’deki çatılı sütunu ifade eden “stoa” sözcüğünden gelir.

Çeviren: Şevki Işıklı

Stoacılık, yaşamda acı çekmemize neden olan şeylerin aslında yargımızdaki bir hata olduğu ve duygularımız üzerinde her zaman mutlak kontrol sahibi olmamız gerektiği fikrine dayanır. Öfke, neşe, depresyon kişinin aklındaki basit kusurlardır ve bu nedenle, kendimize bunun olmasına izin verdiğimizde sadece duygusal olarak zayıflarız. Başka bir deyişle, dünya bizim yaptığımız şeydir.

Epikürcülük, Stoacılığın zıddı olarak kabul edilirdi fakat bugün birçok insan ikisini aynı zannedip birleştirerek hatayı sürdürüyor. Stoacılık, sizi üzecek hiçbir şeye izin vermeyen bir zihinsel huzura kavuşmayı savunur. Maden ölüm kaçınılmazdır, öyleyse birinin ölümünün bizi üzmesine niçin izin verelim ki! Depresyon hiçbir şeye yardımcı olmaz, sadece acı verir. Öyleyse niçin herhangi bir şey için öfkelenelim! Öfke iyi bir şeyle sonuçlanmaz. Böylece duygularını kontrol ettiğinde, zihinsel barış hali ortaya çıkar. Önemli olan, arzudan kaçınmaktır. İhtiyacın olan için mücadele edersin, sadece ihtiyacın kadar, daha fazlası için değil. İsteklerin seni aşırılığa götürür; aşırılık ise mutlu olmana yardımcı olmaz, sadece acı verir.

Not: Tarihteki En Büyük 10 Filozof serisinin bir sonraki paylaşımı, “7: İbni Sina ile devam edecek.

Kaynak: listverse.com/february 19, 2011

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir