Ana Sayfa / Uygulamalı Felsefe / Tarihteki En Büyük 10 Filozof – 9: Epikür

Tarihteki En Büyük 10 Filozof – 9: Epikür

Epikür, yüzyıllar boyunca rahata ve zevke düşkünlüğün öğretmeni olarak biraz haksız bir ün kazanmıştır. Özellikle Orta Çağda, birçok Hristiyan polemikçi tarafından, önerdiği mutlu yaşam prensipleri ateist düşünceler içerdiği için şiddetle eleştirildi:

“Tanrı’dan korkmayın! Ölüm hakkında endişelenmeyin! İyi olanı yapmak, kötü olana katlanmak kolaydır!”

Çeviren: Şevki Işıklı

Tanrı da dahil olmak üzere, somut olmayan her şeye inanmayı reddetme ilkesini savundu. Bu tür elle tutulmaz şeylerin peşin hükümlü kavramlar olduğunu, manipüle edilebileceğini düşündü. Epikürcülük, “Ne olursa olsun hayattan zevk al çünkü sadece bir kere yaşarsın, o da uzun sürmez!” diyen bir görüş olarak düşünülür. Epikür’ün mutlu yaşam kavramı, “diğer insanların davranışları, acıdan kaçınma ve kişinin kendisini hoşnut edeceği şekilde yaşaması, hiçbir şeye aşırı düşkünlük göstermeme” üzerine odaklanır.

Ayrıca “bilge, iyi ve doğru yaşamadan haz dolu bir yaşam sürmek; haz almadan bilge, iyi ve doğru bir yaşam sürmek mümkündür: Ne zarar gör ne de zarar ver!” diyen Altın Kural’ın versiyonlarından birini savunmuştur. Epikür’e göre bilgece olan acı, tehlike ve hastalıklardan kaçınmaktır; iyi olan, uygun bir diyet ve egzersiz yapmaktır; doğru olan ise hiç kimseye zarar vermemektir çünkü hiç kimse zarar görmek istemez.

Not: Tarihteki En Büyük 10 Filozof serisinin bir sonraki paylaşımı, “8:Citium’lu Zenon” ile devam edecek.

Kaynak: listverse.com/february 19, 2011

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir