Ana Sayfa / Uygulamalı Felsefe / Tarihteki En Büyük 10 Filozof – 10: John Locke

Tarihteki En Büyük 10 Filozof – 10: John Locke

Bu listede bilgelik tutkunu filozoflar; etki, iç görü derinliği ve ilgi alanı genişliği ölçütleri göz önünde bulundurularak sıralandılar.

Çeviren: Şevki Işıklı

Her şeyden önce, Aristoteles gibi bilim insanı-filozoflar, geleneksel anlamda çevremizdeki dünya hakkında bilimsel bilgiye ulaşmak için aklı kullanıyorlardı. Modern zamanlara gelinceye kadar felsefenin fizik bilimlerinden ayrı bir etkinlik olduğu düşünülmüyordu.

Modern siyasetin en önemli düşünürü, Thomas Jefferson’un Bağımsızlık Bildirgesi’ndeki ve ABD Anayasası’ndaki söylemin birincil müsebbibidir.
Locke, “Liberalizmin Babası” olarak anılır çünkü hümanizm ve bireysel özgürlüğün ilkelerini geliştirmiştir. Yasa karşısında eşit haklara sahip olma inancının liberalizme uygunluğu, Locke ile başlamıştır. “Yönetilenlerin rızasına uygun yönet!” özdeyişini o yazmıştır. Onun yaşam, özgürlük ve mülkiyet biçimindeki “üç doğal hak” görüşü, bütün insanların doğuştan sahip olduğu haklar olarak kabul gördü. Yoksulların fakir kalmaya devam ettiği, bazılarının soyluluk yoluyla toprak edinmesine izin veren Avrupa soyluluk fikrini onaylamadı. Amerika’da soyluluğun olmamasını, Jefferson vesilesiyle sağlayan adamdır. Avrupa’da az sayıda kral ve kraliçe kaldı, asalet ve soyluluk uygulaması tamamen ortadan kalktı.

Not: Tarihteki En Büyük 10 Filozof serisinin bir sonraki paylaşımı, “9: Epikür” ile devam edecek.

Kaynak: listverse.com/february 19, 2011

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir