Pazartesi , Nisan 12 2021
blank

Yeni Bir 3 Boyutlu Harita: Kalpteki “Küçük Beyin” Aydınlatılıyor

Organdaki sinir hücreleri yeterince anlaşılmamış. Kalbin kendi “beyni” var. Bilim insanları, fare kalplerinde intrakardiyak sinir sistemi adı verilen bu küçük beynin ayrıntılı bir haritasını çizdiler.

Kalbin büyük patronu beyindir ancak kalpteki sinir hücrelerinin de söz hakkı vardır. Bu nöronların kalp sağlığında çok önemli bir rol oynadığı, kalp ritimlerinin ince ayarına yardımcı olduğu ve belki de insanları belirli kalp hastalıklarına karşı koruduğu düşünülüyor.

blank
Kalbin “beyin” kümesini oluşturan sinir hücreleri (sarı),(yeniden yapılandırılmış fare kalbinin tepesinde, kan damarlarının organa girip çıktığı yerin yakınında). Diğer renkler, sol atriyum (yeşil), sağ atriyum (turkuaz), sol ventrikül (mavi) ve sağ ventrikül (mor) gibi farklı kalp alanlarının dış hatlarını gösterir.

Haritalarını yapmak için, Philadelphia’daki Thomas Jefferson Üniversitesi’nden sistem biyoloğu James Schwaber ve meslektaşları, Knife-Edge Tarama Mikroskobu (Knife-edge scanning microscope) adı verilen bir yöntemle erkek ve dişi fare kalplerini görüntüleyerek kalp anatomisinin ayrıntılı resimlerini oluşturdu. Bu görüntüler daha sonra kalbin 3 boyutlu modeline yerleştirilebilir. Bilim insanları ayrıca tek tek nöronları çıkardılar ve her bir hücre içindeki gen aktivitesi miktarını da ölçtüler.

Bu ölçümler, kalbin nöronlarını ayrı gruplara ayırmaya yardımcı oldu. Bu nöron kümelerinin çoğu, kan damarlarının girip çıktığı kalbin tepesinde yer alıyor. Bu kümelerin bazılarının kalbin arkasına yayıldığı ve özellikle sol tarafta bol miktarda bulunduğu görüldü. Bireysel kümelerin bu yeni görüntüleri sayesinde bilim insanları bu grupların farklı görevleri olup olmadığını incelemeye başlayabilecek.

Araştırmacılar kalbin küçük beyninin kapsamlı, 3 boyutlu haritasının kalp hastalıklarını tedavi edip önleyebileceğini düşünüyor.

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak

  • sciencenews.org

Hakkında Elif Akçay

Elif Akçay
Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

blank

Bilim insanları 3D Yazıcıyı Gerçek İnsan Korneaları Geliştirmek İçin Kullanıyor

3D baskı teknolojisinin geniş kapsamlı sonuçları, özellikle tıbbi uygulamalar söz konusu olduğunda, henüz tam olarak …

blank

Bilim İnsanları Acıyı “Hissedebilen” Gerçekçi Bir Çocuk Robot Geliştirdi

Japonya’daki Osaka Üniversitesi’nden bilim insanları, acıyı ‘hissedebilen’ Affetto adında son derece gerçekçi bir çocuk robot …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir