Perşembe , Haziran 24 2021
blank

Yeni Bir 3 Boyutlu Harita: Kalpteki “Küçük Beyin” Aydınlatılıyor

Organdaki sinir hücreleri yeterince anlaşılmamış. Kalbin kendi “beyni” var. Bilim insanları, fare kalplerinde intrakardiyak sinir sistemi adı verilen bu küçük beynin ayrıntılı bir haritasını çizdiler.

Kalbin büyük patronu beyindir ancak kalpteki sinir hücrelerinin de söz hakkı vardır. Bu nöronların kalp sağlığında çok önemli bir rol oynadığı, kalp ritimlerinin ince ayarına yardımcı olduğu ve belki de insanları belirli kalp hastalıklarına karşı koruduğu düşünülüyor.

blank
Kalbin “beyin” kümesini oluşturan sinir hücreleri (sarı),(yeniden yapılandırılmış fare kalbinin tepesinde, kan damarlarının organa girip çıktığı yerin yakınında). Diğer renkler, sol atriyum (yeşil), sağ atriyum (turkuaz), sol ventrikül (mavi) ve sağ ventrikül (mor) gibi farklı kalp alanlarının dış hatlarını gösterir.

Haritalarını yapmak için, Philadelphia’daki Thomas Jefferson Üniversitesi’nden sistem biyoloğu James Schwaber ve meslektaşları, Knife-Edge Tarama Mikroskobu (Knife-edge scanning microscope) adı verilen bir yöntemle erkek ve dişi fare kalplerini görüntüleyerek kalp anatomisinin ayrıntılı resimlerini oluşturdu. Bu görüntüler daha sonra kalbin 3 boyutlu modeline yerleştirilebilir. Bilim insanları ayrıca tek tek nöronları çıkardılar ve her bir hücre içindeki gen aktivitesi miktarını da ölçtüler.

Bu ölçümler, kalbin nöronlarını ayrı gruplara ayırmaya yardımcı oldu. Bu nöron kümelerinin çoğu, kan damarlarının girip çıktığı kalbin tepesinde yer alıyor. Bu kümelerin bazılarının kalbin arkasına yayıldığı ve özellikle sol tarafta bol miktarda bulunduğu görüldü. Bireysel kümelerin bu yeni görüntüleri sayesinde bilim insanları bu grupların farklı görevleri olup olmadığını incelemeye başlayabilecek.

Araştırmacılar kalbin küçük beyninin kapsamlı, 3 boyutlu haritasının kalp hastalıklarını tedavi edip önleyebileceğini düşünüyor.

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak

  • sciencenews.org

Hakkında Elif Akçay

blank
Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

blank

The Unicorn: Dünya’ya En Yakın Kara Delik

Dünya’ya en yakın kara delik, şimdiye kadar bilinen en küçüklerden biri, keşfedildi. Astronotlar buna “The …

blank

Bilim ve Sahte Bilim Arasındaki Ayrıma Kim Karar Veriyor?

“The Disordered Cosmos: A Journey into Dark Matter, Spacetime, and Dreams Deferred” (Düzensiz Evren: Karanlık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir