Zaman ve Ramazan: Şevki Işıklı I Uğur Aslan’la Kardeşlik Sofrası

 

 

Facebook Yorumlar

1 thought on “Zaman ve Ramazan: Şevki Işıklı I Uğur Aslan’la Kardeşlik Sofrası

 1. ‘TEKNOLOJİNİN YAN TESİRLERİ’ KONULU KONUŞMAYA YORUM:
  Teknoloji, Homo Faberus(Alet kullanan insanın)’un ruhunun zenginliğine uygun bir enstrüman olan bedeninin zenginliğine uyum sağlaması için doğayı yapaylaştırması olduğu gibi, kendi doğasının gereği olan birliğini koruma,egemen olma,kaygısız yaşama,geçmişi kaydetme,geleceğin bilinmezliğini tehdit olmaktan çıkarmayı başarma ve doğanın uzay, zaman ve devinim gibi tehditlerine direnişidir.
  İnsan türü doğada doğal olmayan bir türdür.Biyosferde bulunan bütün ekosistemlerde ne bir istilacı tür,ne bir dominant tür,ne bir kilittaşı türdür. Ekosistemlerin balta girmemiş ormanlarına girebilmek için demiri eritip balta yapan ve ağaç kesip sap yapan insanın kendisi doğal yaşamın varlığını tehdit eden durumuna karşı ürettiği düşünülen teknolojinin kendisidir.Çünkü insanın bedeninin ergonomik tasarımı doğaya göre yapaydır.Yani teknoloji insanın doğuşuyla başlar.İnsanın kendisi ilk teknolojik alettir.Yadsımak sadece günah çıkarmaktır.Tekrar işleyeceği günaha motivasyon için işlediği günaha inanmadığı tevbeyi yapmaktır.
  İnsan dışındaki canlılar neden teknoloji üretmezler.Çünkü ergonomik tasarımları, doğanın toplamının toplam varlıkları ve ilişkilerinin toplamı ile oluşması ve ekolojik olarak yapı ve enerjilerinin besin zinciri, enerji akışı ve madde döngüsü ile birbirlerine klimaksı(ekolojik denge) koruyarak dönüşmeleri gibi özellikler doğayı olduğundan başka kılmalarını(teknoloji) gerektirmiyor.
  Size katılıyorum problem teknoloji değil , kendisini doğayı tehdit eden ilk teknoloji ve ilk teknolojik alet olan insanın tahrip ettiğinden fazlasını telafi etmemesidir. Fakat bu onun paradoksudur. Bir Mısır mitolojisi olan Oroporos(Kuyruğunu tutup ısıran ve etrafında sürekli dönen yılan) gibi ya da başka bir mitoloji olan Sisiphos gibi.
  Bu yapay olan insan türünün en doğal olan yanı hatasını samimi itirafıdır.En teknolojik olmayan yanı budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir